Általános információk

A lakásvásárlás komoly, akár egy életre szóló döntés, melynek előfeltétele néhány alapvető jogi kérdés tisztázása. E pontban ehhez kívánunk segítséget nyújtani.

SZERZŐDÉS

Adás-vételi szerződéseinket egy ingatlanjogra szakosodott ügyvédi iroda – TILKI ÜGYVÉDI IRODA, 1132 Budapest, Visegrádi utca 80/b. VI./3., Telefon: 06-1/801-2711, dr. Tilki László ügyvéd – készíti el, az Ön által megadott adatok és a felek által előre egyeztetett feltételek alapján. A szerződéstervezetet az okiratot készítő ügyvéd a szerződés megkötése előtt két nappal e-mailben küldi meg az Ön részére. A szerződés részletesen kitér a szerződő felekre, a megvásárolt ingatlanra, az árra és fizetési feltételekre, a műszaki tartalomra, valamint az átadás időpontjára is. Az építkezés ideje alatt a vevő/vevők életkörülményeiben váratlanul bekövetkezett negatív esemény szükségessé teheti a már megvásárolt, de még ki nem fizetett lakás esetleges továbbértékesítését is. Indokolt esetben a beruházó ezt tudomásul veszi, és a maga eszközeivel segíti is.

JÓTÁLLÁS ÉS SZAVATOSSÁG

A legnagyobb odafigyelés mellett is előfordulhat meghibásodás, mely javítására az alábbiak vonatkoznak: A mindennapokban a jótállás és szavatosság kifejezéseket gyakran egymással keverve használjuk, pedig a jelentésük különböző, ezért először ezeket célszerű tisztázni. A jótállás jelentése, hogy a lakásban, illetve az épületben nem csak az átadáskor működik minden rendeltetésszerűen, de később – a jótállási idő végéig – is így lesz, ha pedig valami meghibásodik, kötelesek vagyunk javítani, illetve cserélni. A jótállás szinonimájaként gyakran használják a garanciát – garanciális javítást is -, a kettő ugyanazt jelenti.
A szavatosság alapján akkor is javítanunk kell, ha valamire a jótállás nem vonatkozik vagy a jótállási idő már lejárt. Ennek azonban az a feltétele, hogy olyan, az átadás idején már meglévő hibáról legyen szó, amelyet nem lehetett felismerni (rejtett hiba). Már elkészült, megtekintett állapotban vásárolt lakásaink esetében a szerződéskötés időpontjában meglévő, de akkor még fel nem ismerhető hibák tartoznak ebbe a körbe. A szavatossági joggal az átadást követő 6 hónapig lehet élni, ami rendszerint jóval rövidebb a lakások jótállási idejénél. Ebből következően a szavatosság alapján történő eljárás és javítás nagyon ritka.
A jogszabályban előírt kötelező alkalmassági időtől függően az egyes épületszerkezeti elemekre vonatkozó szavatossági igények 5 év (válaszfalak vagy szigetelés), vagy 10 év (alapozás, födémek) elteltéig is érvényesíthetők. A fentiek alapján egyértelmű, hogy a továbbiakban elsősorban a jótállással (garanciával) foglalkozunk, melynek szabályai az építőiparban sok tekintetben eltérnek a más termékre vonatkozó szabályoktól.

A jótállás időtartama és tárgya

Új építésű lakás esetén a lakásra és a teljes épületre 3 éves általános és teljes körű jótállás vonatkozik. Ez a kopó és cserélendő alkatrészek (pl. izzók) kivételével mindent magában foglal. Nagyon fontos, hogy a 3 éves jótállás az első elkészült lakás átadásának, birtokba adásának pillanatában kezdődik, ami rendszerint a műszaki átadás és a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének időpontja közé esik. Ennek az oka, hogy a lakások, beállók, tárolók egymástól nem elválasztható, független termékek, hanem műszaki szempontból egységes egészet alkotnak. Nem lehet megoldani azt, hogy a kazán vagy a lift az egyik lakó felé még garanciális legyen, a másik felé azonban nem.

Bejelentés

Javítási igényt elsősorban az ingatlan tulajdonosa (haszonélvezője, családtagja) jelenthet be, vita vagy kétség esetén azonban kérhetjük, hogy a bejelentő igazolja a jogosultságát. Ha a lakást esetleg továbbértékesítették volna, az új tulajdonost természetesen ugyanazok a jogok illetik meg, mint aki közvetlenül tőlünk vásárolta az ingatlant. Célszerű, hogy a hibát az jelentse be, aki később egyeztetni tud a javítás időpontjáról, tudja fogadni a szerelőket és át tudja venni a munkát. Szóbeli vagy telefonos bejelentést sajnos nem tudunk elfogadni, mivel szeretnénk elkerülni minden olyan vitát, melynek oka, a felek eltérő emlékezete.

A javítás menete

A bejelentést követő 3 munkanapon belül a megadott telefonszámon jelentkezni fog Önnél az épület garanciális építésvezetője vagy a megbízott alvállalkozó. Kérjük, ezért bejelentését úgy időzítse, hogy munkatársaink rendelkezésére tudjon állni, ne hosszabb szabadság vagy külföldi tartózkodás előtt tegyen bejelentést, mert két sikertelen kapcsolat felvételi kísérlet után az ügyet tárgytalanként lezárjuk. Ha a hiba jellege szükségessé teszi, akkor garanciális építésvezetőnk, vagy alvállalkozónk egy Önnel egyeztetett időpontban előzetes szemlét tart, ahol felméri a hiba mértékét és javítási igényét, ha erre nincs szükség, akkor rögtön a javítás időpontjára tesz javaslatot. A javítást az „AXIS 2000” Betéti Társaság megbízása alapján eljáró szakemberek végzik, rendszerint azok, akik az építés során is közreműködtek. A munka végén jegyzőkönyvet vesznek fel, melyet a javítást végző alvállalkozó és a bejelentő is aláír, ezzel igazolva a javítás megtörténtét.